O înregistrare a 485 de tranzacții iGaming raportate public între 2001 și 2025. Fiecare rând face trimitere la sursa sa. Tranzacțiile finalizate de CasinosBroker sunt înregistrate.
Toate achizițiile iGaming înregistrate, 2001-2025
485 de tranzacții. Fiecare rând face trimitere la sursa utilizată. Anul este anul înregistrat pentru tranzacție. Anunțul și finalizarea nu sunt stocate ca date separate. Nu există tranzacții din 2026 în acest fișier. Ultima verificare: 11 octombrie 2026.
| An | Cumpărător | Vânzător | Tipul de activ | Preţ | Sursă |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | Wynn | Crown Resorts | Cazinou fizic | Nedivulgat | Sursă |
| 2025 | Vizualizați grupul | Laboratoare de testare BMM | Divizia de testare | Nedivulgat | Sursă |
| 2025 | Tipic | Grupul Atlas | Dezvoltator | Nedivulgat | Sursă |
| 2025 | Miză | MocinoPlay | Cazinou | Nedivulgat | Sursă |
| 2025 | Sportsradar | Efort | Platformă de pariuri | 225 de milioane de dolari | Sursă |
| 2025 | OpenBet | Efort | Platformă de operare | 450 de milioane de dolari | Sursă |
| 2025 | Novomatic | Ainsworth | Dezvoltator | Nedivulgat | Sursă |
| 2025 | Rețeaua Steaua Nordului | Bojoko | Afiliat | Nedivulgat | Sursă |
| 2025 | Pariuri NetX | Playtech | Operator HappyBet | Nedivulgat | Sursă |
| 2025 | Grupul Timpurilor Moderne | Aristocrat Leisure (Plarium Global) | Unitate mobilă de jocuri | 620 de milioane de dolari | Sursă |
| 2025 | Lumină și Minune | Grover Gaming | Dezvoltator | $850 | Sursă |
| 2025 | Flutter | NSX | Operator | $356 | Sursă |
| 2025 | Fintech VC | Loteria Morrich | Operator | Nedivulgat | Sursă |
| 2025 | Codere | Jocuri de cod | Dezvoltator de jocuri | Nedivulgat | Sursă |
| 2025 | Bragg | Redare rapidă | Dezvoltator de jocuri | Nedivulgat | Sursă |
| 2025 | BlueBet Holdings | MIXI Inc. (PointsBet) | Cazinou | 353 milioane AUD | Sursă |
| 2025 | BlueBet Holdings | TopSport | Cazinou | 10 milioane AUD | Sursă |
| 2025 | BlueBet | TopSport | Operator | 15 milioane AUD | Sursă |
| 2025 | Bally | Stea | Operator | 300 de milioane de dolari australieni | Sursă |
| 2025 | Allwyn | Logflex MT Holding Limited (Pachetul majoritar) | Platformă | 217 milioane de euro | Sursă |
| 2024 | Nedivulgat | Spreadex | Index sportiv | Divizare | Sursă |
| 2024 | Nedivulgat | Bally | Active de jocuri de noroc asiatice | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Nedivulgat | Raketech | Activități de consultanță din afara SUA | 2,3 milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Nedivulgat | 6,4% din Lottomatica (Gamma Intermediate deține încă 65,4%) | Operator | 152 de milioane de euro | Sursă |
| 2024 | TKO Group Holdings | Efort | Active sportive | 3,25 miliarde de dolari | Sursă |
| 2024 | Swintt | Elysium Studios | Furnizor | Nespecificat | Sursă |
| 2024 | Super Grup (Betway) | Caisă | Serviciu | 140 de milioane de euro | Sursă |
| 2024 | General Standard | Bally | Active corporative | Fuziune | Sursă |
| 2024 | Miză | IdealBet | Site web | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Spreadex | Index sportiv | Serviciu | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Sportradar | XLMedia | Servicii nord-americane | 30 de milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Softswiss | Turfsport | Furnizor | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Lacul de Argint | Endeavor Group Holdings | Societate holding | 13 miliarde de dolari | Sursă |
| 2024 | Sega Sammy | GAN | Platformă | 107,6 milioane USD | Sursă |
| 2024 | Sega Sammy | StakeLogic | Dezvoltator | 130 de milioane de euro | Sursă |
| 2024 | Petroglyph Development Group Ltd | Divertisment canadian excelent | Cazinou | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Openbox Holdings | Boldplay | Dezvoltator | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Nuvei | Pay2All | Furnizor de plăți | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Grupul NSUS | Cezarii | Marca WSOP | 500 de milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Mushburger Media | DraftKings | Radiodifuzor de pariuri | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | MGM Resorts | Tipic | Platformă de produse | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Lottery.com | S&M | Operator | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Ioan Coates | bet365 | Echipa Stoke City FC | Divizare | Sursă |
| 2024 | Interbloc | Zuum | Furnizor de jocuri de noroc | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Grupul Eroilor | FansUnite | Serviciu de pariuri eroice | 37,5 milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Greenlite | Fără limită | Furnizor de jocuri de noroc | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Matricea de Aur | CFAC | Platformă de reduceri | 8,4 milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Grupul Glitnor | OneCasino | Cazinou online | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | GeoComply și proprietari privați | FansUnite | Active afiliate | 37,5 milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Laboratoarele Internaționale de Jocuri de Noroc (GLI) | Trisigma | Laborator de testare | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Grupul de Inovație în Jocuri (GiG) | Titan | Furnizor de servicii de conținut | 3,2 milioane de euro | Sursă |
| 2024 | Grupul de Inovație în Jocuri (GiG) | Casinomeister | Afiliat | 3 milioane de euro | Sursă |
| 2024 | Salon de jocuri | Consultanții Two Kings | Serviciu de cazinou | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Grupul Gambling.com | Odds Holdings | Afiliat | 160 de milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Jocuri de noroc.com | XL Media | Active afiliate | 42,5 milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | GMGI | MeridianBet | Operator | 300 de milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Flutter | Playtech | Serviciu Snaitech | 2,3 miliarde de euro | Sursă |
| 2024 | Flutter | Betnațional | Serviciu | 350 de milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Fanduel | BeyondPlay | Furnizor | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Grupul FDJ | Grupul Kindred | Platformă | 27,95 miliarde SEK | Sursă |
| 2024 | Evoluţie | Arcadia Gaming Solutions | Dezvoltator | 2,5 milioane de euro | Sursă |
| 2024 | Evoluţie | Galaxy Gaming | Dezvoltator | 85 de milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Evoluţie | Rotiri live | Furnizor | 5 milioane de euro | Sursă |
| 2024 | Evoca | Noi soluții pentru jocuri de noroc | Site web | 10 milioane de euro | Sursă |
| 2024 | EveryMatrix | Tehnologie FSB | Platformă | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Fiecare matrice | Jocuri Fantasma | Dezvoltator | 209,8 milioane SEK | Sursă |
| 2024 | Bladet suplimentar | Swush.com (DanskeSpill) | Dezvoltator (Sport) | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Pariu ESPN | Wynn (WSI SUA, LLC) | Operator | 25 de milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | DraftKings | Sisteme Dijon | Serviciu | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | DraftKings | Simplebet | Serviciu | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | DraftKings | Jackpocket | Operator | 750 de milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Clarity Game LLC | Full House Resorts | Cazinou | 9,2 milioane de dolari | Sursă |
| 2024 | Clairvest și ECL | Wyoming Downs | Operator (fizic) | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Caesars Entertainment | WynnBet (Michigan) | Operațiuni iGaming | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Caesars Digital | ZeroFlucuri | Serviciu | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Buzz Bingo | Merkur | Cazinouri (fizice) | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Brightstar Capital Partners | PlayAGS | Dezvoltator (Sport) | 1,1 miliarde de dolari | Sursă |
| 2024 | Brightstar Capital | PlayAGS | Dezvoltator | 1,1 miliarde de dolari | Sursă |
| 2024 | Boyd Gaming | Stațiuni digitale | Serviciu de jocuri de noroc | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | BlueBet | betr | Operator de pariuri | Fuziune | Sursă |
| 2024 | BlueBet | Betr | Operator | Fuziune | Sursă |
| 2024 | Grupul Betsson | Grupul FDJ | Servicii de soluții sportive | Nedivulgat | Sursă |
| 2024 | Betsson | Tehnologia jocurilor de noroc din Olanda | Operator | €27.50 | Sursă |
| 2024 | BetMakers | Racelab Global | Dezvoltator | 1,5 milioane AUD | Sursă |
| 2024 | Apollo | Everi | Platformă de produse | 1,2 miliarde de dolari | Sursă |
| 2024 | Apollo | IGT | Platformă de produse | 4,05 miliarde de dolari | Sursă |
| 2024 | Allwyn | Jocuri cu câștiguri instantanee | Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2024 | Tehnologii Adventure Box | Grupul de jocuri Lion | Furnizor de servicii de jocuri de noroc | SEK475M | Sursă |
| 2024 | Accel Entertainment | Toucan Gaming LLC | Operator | 40 de milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Zel | Cerc | Dezvoltator (Pariuri sportive) | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Yahoo | Wagr | Operator (P2P) | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Xtremepush | Tunete | Serviciu (Programe de fidelizare) | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Nedivulgat | McBookie (FansUnite) | Operator | 5 milioane CAD | Sursă |
| 2023 | Nedivulgat | Bethard | Operator (toți) | 9,5 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Super Grup (Betway) | Digital Gaming Corp | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Sun International | Peermont Holdings | Operator | 359,6 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Stram Entertainment | FansUnite | Afiliat | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Miză | Betfair Columbia (Flutter) | Operator | Nedivulgat | Sursă |
| 2023 | Spiffbet | Helmicasino.com | Operator | 300.000 SEK | Sursă |
| 2023 | SEGA SAMMY | GAN | Operator | 107,6 milioane USD | Sursă |
| 2023 | Raw iGaming | Portofoliul multiplayer FunFair | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Playtika | Laboratoarele Innplay | Dezvoltator | 300 de milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Playtika | Jocuri Youda | Dezvoltator | 81,3 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Playtech | Hard Rock Digital (acțiuni minoritare) | Dezvoltator | 85 de milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Playtech | Steaua Nordului (16%) | Operator | 12,25 milioane CAD | Sursă |
| 2023 | Creator de joc | La Poche Bleue | Afiliat | Nedivulgat | Sursă |
| 2023 | Sinergie de redare | Activele sloturilor ale lui Aruze | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Planet Sport | Tipstrr | Afiliat / Informator | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Penn National | Barstool Sports (Acțiuni rămase) | Operator | 388 de milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Paf | Afacerile letone ale companiei 888 | Operator | 28,3 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | PM Legacy Inc | LottoKings și WinTrillions (Kings Entertainment) | Operator | 175.000 CAD | Sursă |
| 2023 | Servicii de pariuri PA | iRace Media | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | OpenBet | Necton | Serviciu (ALM) | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Verificator de cote | Supercommesse (Catena Media) | Afiliat | 19,8 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Rețeaua Steaua Nordului | LakersBrasil.com | Afiliat | Nedivulgat | Sursă |
| 2023 | Moneta Communications | Squawka și GG.co.uk (Catena) | Afiliat | 6 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Million Games | STHLM Gaming și Rhino Gaming (Spiffbet) | Dezvoltator | 3,5 milioane de coroane suedeze | Sursă |
| 2023 | Markor/Zip Alb | Markor/Zip Alb | Managementul conturilor / marketingul | Fuziune | Sursă |
| 2023 | Grupul Lottomatica | SKS365 | Operator (și fizic) | Nedivulgat | Sursă |
| 2023 | Grup LiveScore | Wonderlabz | Dezvoltator | Nedivulgat | Sursă |
| 2023 | Lion Gaming | Jocuri 1Click | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Lumină și Minune | SciPlay (acțiuni rămase) | Dezvoltator | 420 de milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | LeoVegas | Push Gaming | Dezvoltator | Nedivulgat | Sursă |
| 2023 | La Française des Jeux (FDJ) | Loterie Premier Irlanda (PLI) | Fizic | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | La Française des Jeux (FDJ) | Gazon | Operator | 175 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Kambi | Kambi (din Kindred) | Operator | 7,5 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Jelly Entertainment | Mașină minunată | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Interblog | Activele ETG ale Aruze | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Greentube (Novomatic) | Alteatec | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Greentube (Novomatic) | Ineor (80%) | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Grupul Matrice de Aur | MeridianBet | Operator | 300 de milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Glitnor | PlayStar (37,5%) | Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Jocuri Globale | Digital Gaming Corp | Serviciu | Nedivulgat | Sursă |
| 2023 | Grupul GLI | Laboratoarele iTech | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | GIG | Kafe Rocks | Afiliat | 35 de milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Flutter Entertainment | MaxBet (51%) | Operator | 141 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Fanatici | PointsBet SUA | Operator | 225 de milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Grupul FS | 6,57% din 888 | Operator | Tranzacționarea acțiunilor | Sursă |
| 2023 | EveryMatrix | DeepCI | Serviciu | Nedivulgat | Sursă |
| 2023 | Everi Holdings / Acces global la numerar | Materiale de la Video King | Dezvoltator | 59 de milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Înține | Angstrom Sports | Serviciu | 203 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2023 | Înține | STS | Operator | 750 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2023 | Înține | Tiidal Gaming NZ (inclusiv Sportsflare) | Dezvoltator (Pariuri Sportive) | 13,2 milioane CAD | Sursă |
| 2023 | Înține | 365scores | Serviciu | 150 de milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Înține | Sportsflare | Serviciu | 13,25 milioane USD | Sursă |
| 2023 | Înține | BetEnt (BetCity) | Operator (Pariuri) | 850 milioane EUR* | Sursă |
| 2023 | Tehnologia jocurilor Elys | Implicați IT-ul | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | DoubleDown | SupraNation | Platformă | 36,5 milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Churchill Downs Incorporated (CDI) | Exacta Systems | Dezvoltator | 250 de milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Breckenridge | CasinoSecret | Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2023 | Boom Entertainment | Predictorul sportiv NBC | Serviciu | Nedivulgat | Sursă |
| 2023 | Colectiv mai bun | Capitala jucătorilor de joc | Afiliat | 176 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Colectiv mai bun | Tipsbladet | Afiliat | 6,5 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Colectiv mai bun | Torcedores.com | Afiliat | Nedivulgat | Sursă |
| 2023 | Colectiv mai bun | SvenskaFans.com, HockeySverige.se, Fotbolldirekt.se, InnebandyMagazinet.se (Grupul Everysport) | Afiliat | 3,7 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Colectiv mai bun | Skycon | Afiliat | 45 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2023 | Colectiv mai bun | Catena Media (5%) | Afiliat | 10 milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Betsson | Betfirst | Operator | 120 de milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Betr | Platforma Chameleon (FansUnite) | Serviciu (Platformă) | 7,4 milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | Servicii de plajă | Casino.se, .gr și .pt (XL Media) | Afiliat | 4 milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | B90 Holdings | Funko International | Afiliat | 3,6 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Aristocrat | NeoGames | Dezvoltator | 1,2 miliarde de dolari | Sursă |
| 2023 | Allwyn | Camelot (Regatul Unit) | Operator (Loterie) | 100 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2023 | Allwyn | Soluții de loterie Camelot (SUA) | Operator (Loterie) | 74,2 milioane de euro | Sursă |
| 2023 | Aliat | Beijing Lianzhong Zhihe Technology Co. | Dezvoltator | 7 milioane de dolari | Sursă |
| 2023 | 888Africa | BetLion | Operator | Nedivulgat | Sursă |
| 2022 | Z IGT | iSoftBet | Dezvoltator de jocuri | 160 de milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Thimba Media | Seven Star Digital | Afiliat | Bază fără numerar/datorii | Sursă |
| 2022 | Tabcorp | Sporturi de relaxare (20%) | Serviciu | 33 de milioane de dolari australieni | Sursă |
| 2022 | TCSJohnHuxley | Midwest Game Supply | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Sportradar | Vaix | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Seven Star Digital | Moneta Communications | Afiliat | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Raw iGaming | Spigo | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Raw iGaming | Sapphire Gaming | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Playstudios | Brainium | Dezvoltator (Jocuri Sociale) | 70 de milioane de dolari | Sursă |
| 2022 | Creator de joc | Trafic de pană | Afiliat | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Capitala Partenonului | Divizia de jocuri de noroc a Global Payments | Serviciu | Nedivulgat | Sursă |
| 2022 | Parsec Capital | Media Enteractive | Afiliat | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Novomatic | HBG (80%) | Aparate de jocuri fizice | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Novibet/Artemis | Artemis/Novibet | Operator | Fuziune (625 milioane USD) | Sursă |
| 2022 | NeoGames | AspireGlobal | Serviciu (Marcă albă) | 416 milioane de euro | Sursă |
| 2022 | MGM Resorts | LeoVegas | Operator | 604 milioane de dolari | Sursă |
| 2022 | Lottomatica | Betflag | Operator | 310 milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Lumină și Minune | Activele House Advantage | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Jocuri cu noroc | ReelNRG | Dezvoltator | 8,25 milioane SEK | Sursă |
| 2022 | La Française des Jeux (FDJ) | Grupul Zeturf | Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | KeyStar | ZenSports | Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Kambi | Jocuri cu forme | Serviciu | 78,1 milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Grupul de jocuri inspirat | Contract pentru Loteria Electrónica din Republica Dominicană | Contracta | 14,5 milioane de dolari | Sursă |
| 2022 | IMG Arena | Leap Gaming | Dezvoltator de jocuri | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | IAC | MGM (+4,6%) | Operator | 41,7 milioane de dolari | Sursă |
| 2022 | Atenție | LotteryHub | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Greentube (Novomatic) | Prezent Creativ | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Glitnor | KaFe Rocks | Afiliat | Nedivulgat | Sursă |
| 2022 | Gig | Editura Catena Media | Afiliat | 45 de milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Genius Sports | FanHub Media | Dezvoltator (Gratuit) | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Jocuri Globale | Foc rapid | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | GameCo/Green Jade Games | GameCo/Green Jade Games | Dezvoltator | Fuziune | Sursă |
| 2022 | Jocuri de noroc.com | RotoWire (Roto Sports) | Afiliat | 27,5 milioane de dolari | Sursă |
| 2022 | Flutter Entertainment | Sisal | Operator | 1,9 miliarde de euro | Sursă |
| 2022 | Flutter Entertainment | Tombolă | Operator | 479 milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Evolution Gaming | Oraș fără limită | Dezvoltator | 340 de milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Everi Holdings / Acces global la numerar | Corporația de jocuri Intuicode | Dezvoltator | 22-27 milioane USD | Sursă |
| 2022 | Everi Holdings / Acces global la numerar | Active de la Atlas Gaming | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Înține | Supersport | Operator | 690 de milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Înține | Avid Gaming | Serviciu | 237 milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Efort | OpenBet | Serviciu | 800 de milioane de dolari | Sursă |
| 2022 | DraftKings | Jocuri online Golden Nugget | Operator | 450 de milioane de dolari | Sursă |
| 2022 | Parteneri de afaceri Brookfield | Jocuri științifice (vânzare la Loteria SUA) | Dezvoltator | 5,8 miliarde de dolari | Sursă |
| 2022 | Broadway Gaming | Bingo și afaceri B2C de la 888 | Operator | 45,2 milioane de dolari | Sursă |
| 2022 | Grupul de jocuri Bragg | Jocuri Spin | Dezvoltator | 30 de milioane de dolari | Sursă |
| 2022 | Boyd Gaming | Pala Interactive | Serviciu (Platformă) | 170 de milioane de dolari | Sursă |
| 2022 | Blexr | ThePogg | Afiliat | „Sumă de șase cifre” | Sursă |
| 2022 | Bettor Capital | BeyondPlay (25%) | Serviciu | 1,9 milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Colectiv mai bun | Futbin | Bază de date | 105 milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Colectiv mai bun | Pariuri sportive în Canada | Afiliat | 21,4 milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Betsson | KickerTech (80%) | Serviciu | 14 milioane de euro | Sursă |
| 2022 | Betfred | LottoStar | Operator (Loto) | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Corporația Bally | Tropicana Las Vegas | Cazinou fizic | 148 de milioane de dolari | Sursă |
| 2022 | Aristocrat | Roxor | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2022 | Accel Entertainment | Century Gaming | Operator (fizic) | 164,2 milioane USD | Sursă |
| 2022 | 888 | William Hill International (non-SUA) | Operator | 1,95 miliarde de lire sterline | Sursă |
| 2022 | 888 | William Hill (cu excepția activelor din SUA) | Operator | 2,25 miliarde de euro | Sursă |
| 2021 | Capital Z/Afinitate | Capital Z/Afinitate | Societate afiliată / holding | Fuziune | Sursă |
| 2021 | XL Media | Fotbal de sâmbătă | Serviciu | 24 de milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Thimba Media | Active de la Astro Media Group | Afiliat | 1,8 milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Grupul Sportiv Slotlight | Rețeaua de sporturi de alarmă | Platformă | Nespecificat | Sursă |
| 2021 | Jocuri științifice | Jocuri autentice | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2021 | Jocuri științifice | Divertisment Sideplay | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2021 | Jocuri științifice | Cutie de fulgere | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2021 | Raketech | QM Media (+ P&P Vegas Group) | Afiliat | 18 milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Raketech | Consultanți ATS | Afiliat | 15,5 milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Raketech | Infinileads (SlotJava) | Afiliat | 4,5 milioane de euro | Sursă |
| 2021 | Raketech | freepicks.picksandparlays.net/ | Afiliat | 16 milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | PunctePariat | Premier Turf Club | Operator | 2,9 milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | PunctePariat | Tehnologia Banach | Serviciu (Platformă) | 43 de milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Penn National | Score Media | Operator | 2 miliarde de dolari | Sursă |
| 2021 | Parimatch Tech | dl.fish și PokerMatch | Serviciu + Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2021 | LeoVegas | Expect | Operator | 3 milioane de euro | Sursă |
| 2021 | Grupul Kindred | Jocuri relaxante | Dezvoltator | 193 milioane de euro (pentru 66,6%) | Sursă |
| 2021 | Kambi | Abios | Serviciu (eSports) | 270 milioane SEK* | Sursă |
| 2021 | Greentube (Novomatic) | Eurocoin Gaming | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2021 | GIG | Sportnco | Platformă | 50,8 milioane de euro | Sursă |
| 2021 | GAN (Rețea de conturi de joc) | Silverback Gaming | Dezvoltator | Nedivulgat | Sursă |
| 2021 | Evolution Gaming | Jocuri de noroc mari | Dezvoltator | 450 de milioane de euro | Sursă |
| 2021 | Evolution Gaming | DigiWheel | Dezvoltator | 1 milion de dolari | Sursă |
| 2021 | Tehnologii Esports | Afacerea B2C a Aspire Global | Dezvoltator / Serviciu | 65,5 milioane de euro | Sursă |
| 2021 | Grupul de divertisment pentru sporturi electronice | Helix și ggCircuit | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2021 | Grupul de divertisment pentru sporturi electronice | EGL | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2021 | Grupul de divertisment pentru sporturi electronice | Bethard | Operator | 16 milioane de euro | Sursă |
| 2021 | Înține | Enlabs și Bet.pt | Operator | 3,7 miliarde SEK | Sursă |
| 2021 | Înține | Unikrn | Operator (Pariuri / sporturi electronice) | 50 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2021 | Tehnologia jocurilor Elys | Compania de pariuri din SUA | Operator | 12 milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | DraftKings | Panglică Albastră | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2021 | DraftKings | Rețeaua de informații sportive din Vegas | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2021 | DraftKings | Jocuri online Golden Nugget | Operator | 1,56 miliarde de dolari | Sursă |
| 2021 | DoubleDown Interactive | Supranație | Operator | 35 de milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Catena Media | i15 Media | Afiliat | 38 de milioane de euro | Sursă |
| 2021 | Catena Media | Lineups.com | Afiliat | 39,6 milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Broadway Gaming | Pește-dragon | Operator (Bingo) | 50 de milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Grupul de jocuri Bragg | Wild Streak Gaming | Dezvoltator | 30 de milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Colectiv mai bun | Rețeaua de Acțiune | Afiliat | 240 de milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Colectiv mai bun | Rekatochklart.com | Afiliat | 3,6 milioane de euro | Sursă |
| 2021 | Betsson | Slapshot Media (28%) | Serviciu | CAD 3M | Sursă |
| 2021 | Betsson | JDP Tech Ltd (50%) | Serviciu | 8,8 milioane de euro | Sursă |
| 2021 | Betfred | Lumea Pariurilor | Operator | 6,1 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2021 | BetMakers | Activele Sportech pentru curse, tote și digitale | Serviciu | 56 de milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Corporația Bally | Cazinoul și Spa-ul MontBleu Resort | Cazinou fizic | 155 milioane USD* | Sursă |
| 2021 | Corporația Bally | Lupta cu cuțite cu maimuțe | Dezvoltator | 50 de milioane de dolari* | Sursă |
| 2021 | Corporația Bally | Gamesys | Dezvoltator | Fuziune (2 miliarde de dolari) | Sursă |
| 2021 | Corporația Bally | Bet.Works | Serviciu (Platformă) | 125 de milioane de dolari | Sursă |
| 2021 | Corporația Bally | Apelant sportiv | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2021 | B90 | Pariuri virtuale | Operator | 1,763 milioane de lire sterline* | Sursă |
| 2021 | B90 | Oddsen | Afiliat | 4,37 milioane de euro | Sursă |
| 2021 | Aristocrat | Playtech | Dezvoltator | 2,7 miliarde de lire sterline | Sursă |
| 2021 | Acroud | Cabana de jocuri de noroc | Afiliat | 23,6-82 milioane SEK | Sursă |
| 2020 | XL Media | CBWG | Afiliat | 22 de milioane de dolari | Sursă |
| 2020 | Wynn Resorts | Betbull | Operator (Pariuri) | 80 de milioane de dolari | Sursă |
| 2020 | Superbet | 7 norocoși (60%) | Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2020 | Raketech | AmericanGambler.com | Afiliat | 5 milioane de euro | Sursă |
| 2020 | Raketech | Lead Republik | Afiliat | 1,4 milioane de euro | Sursă |
| 2020 | Penn National | Barstool Sports (36%) | Operator | 163 de milioane de dolari | Sursă |
| 2020 | IAC | MGM (12%) | Operator | 1 miliard de dolari | Sursă |
| 2020 | Grupul Gauselmann | Bede Gaming | Platformă | Nespecificat | Sursă |
| 2020 | GAN (Rețea de conturi de joc) | Coolbet (Grupul Vincent) | Operator | 149 milioane de euro | Sursă |
| 2020 | Flutter Entertainment/Grupul Stars | Flutter Entertainment/Grupul Stars | Operator | Fuziune | Sursă |
| 2020 | Flutter Entertainment | FanDuel | Operator | 4,2 miliarde de dolari pentru 37% | Sursă |
| 2020 | Evolution Gaming | NetEnt | Dezvoltator | 2,1 miliarde de dolari | Sursă |
| 2020 | Grupul de divertisment pentru sporturi electronice | Argyll | Operator (Pariuri) | Nespecificat | Sursă |
| 2020 | Entain (ca GVC Holdings) | Bet.pt | Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2020 | Caesars Entertainment | William Hill (SUA) | Operator | 2,9 miliarde de dolari | Sursă |
| 2020 | Betsson | Grupul de Inovație în Jocuri de Noroc (cazinouri) | Operator | 33 de milioane de euro | Sursă |
| 2020 | Corporația Bally | Cazinoul Eldorado Resort Shreveport | Cazinou fizic | 140 de milioane de dolari | Sursă |
| 2020 | Aspire Global | BtoBet | Serviciu (Pariuri sportive) | 20 de milioane de euro | Sursă |
| 2019 | Zel | Loto24 | Operator (Loto) | Nespecificat | Sursă |
| 2019 | William Hill | Tehnologie CG | Pariuri sportive | Nespecificat | Sursă |
| 2019 | Grupul Stelelor | BetEasy (restul de 20%) | Operator | 151 milioane AUD | Sursă |
| 2019 | Grup de rang | Stride Gaming | Operator | 115,3 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2019 | Paddy Power Betfair (mai târziu Flutter) | Adjarabet (51%) | Operator | 116 milioane de euro | Sursă |
| 2019 | NetEnt | Tigrul Roșu | Dezvoltator | 223 milioane de lire sterline* | Sursă |
| 2019 | Jackpotjoy | Gamesys (active specifice) | Serviciu | 490 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2019 | Grupul de jocuri inspirat | Grupul de Tehnologie a Jocurilor (Novomatic UK) | Dezvoltator de jocuri | 120 de milioane de dolari | Sursă |
| 2019 | Genting | Jocuri autentice | Dezvoltator | 15 milioane de euro | Sursă |
| 2019 | GIG | Joc de top | Operator | Nedivulgat | Sursă |
| 2019 | DraftKings | SBTech | Operator | Fuziune (3,3 miliarde USD) | Sursă |
| 2019 | Churchill Downs | Cazinoul Presque Isle Downs | Fizic | Nespecificat | Sursă |
| 2019 | Colectiv mai bun | site-urile mele de pariuri.co.uk | Afiliat | 2,2 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2019 | Aspire Global | Pariplay (GMS Entertainment Limited) | Operator | 13,1 milioane de euro | Sursă |
| 2019 | AGS | Integrity Gaming Corp. | Dezvoltator | 49 de milioane de dolari | Sursă |
| 2019 | 888 | Mărcile de Bingo ale Jackpotjoy | Operator (Bingo) | 18 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2019 | 888 | Casa de pariuri sportive BetBright | Operator (Case de pariuri sportive) | 15 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2019 | 888 | Costa Bingo | Operator (Bingo) | 12-18 milioane de lire sterline (contraprestație) | Sursă |
| 2018 | XL Media | Nettikasinot.com | Afiliat | 15 milioane de euro | Sursă |
| 2018 | William Hill | Domnul Green | Operator | 271 milioane de euro | Sursă |
| 2018 | Grupul Stelelor | Sky Betting & Gaming | Operator | 4,7 miliarde de dolari | Sursă |
| 2018 | Grupul Stelelor | CrownBet (62%) | Operator | 117,7 milioane USD | Sursă |
| 2018 | Grupul Stelelor | BetEasy (restul de 80%) | Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2018 | Jocuri științifice | Don Best | Dezvoltator | Nedivulgat | Sursă |
| 2018 | Jocuri științifice | NYX | Dezvoltator | 775 milioane CAD | Sursă |
| 2018 | Grup de rang | QSB (YoBingo) | Operator (Bingo) | 52 milioane EUR* | Sursă |
| 2018 | Playtech | Snaitech (70,6%) | Operator | 1,05 miliarde de dolari | Sursă |
| 2018 | Jocuri Naționale Penn | Vârf | Operator | 2,8 miliarde de dolari | Sursă |
| 2018 | Paddy Power Betfair (mai târziu Flutter) | FanDuel | Operator | 158 milioane USD (61%) + active americane | Sursă |
| 2018 | Novomatic | Ainsworth (52%) | Dezvoltator | 473,3 milioane AUD | Sursă |
| 2018 | Domnul Green | 11.lv | Operator | 2,8 milioane de euro | Sursă |
| 2018 | LeoVegas | Racheta X | Operator | 65 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2018 | Kambi | Virtus Sports (25%) | Companie de sport virtuală | £500,000 | Sursă |
| 2018 | Gig | D-Tech (36%) | Dezvoltator | €360,000 | Sursă |
| 2018 | Evolution Gaming | Ezugi | Dezvoltator | 12,6 milioane de dolari | Sursă |
| 2018 | Entain (ca GVC Holdings) | Neds | Operator | 95 milioane USD* | Sursă |
| 2018 | Entain (ca GVC Holdings) | Crystalbet (51%) | Operator | 41,3 milioane de dolari | Sursă |
| 2018 | Stațiunile Eldorado | Marele Victorio | Fizic | Nespecificat | Sursă |
| 2018 | CrownBet | William Hill Australia | Operator | 310 milioane AUD | Sursă |
| 2018 | Catena Media | Bonusseeker.com | Afiliat | 11 milioane de dolari | Sursă |
| 2018 | Caesars Entertainment | Centaur Holdings | Operator (fizic) | 1,7 miliarde de dolari | Sursă |
| 2018 | Grupul de jocuri Bragg | Oryx | Dezvoltator | 13,8 milioane CAD | Sursă |
| 2018 | Blueprint Gaming | Depozit de jocuri | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2018 | Colectiv mai bun | Grupul Ribacka | Afiliat | 30 milioane EUR* | Sursă |
| 2018 | Colectiv mai bun | WBS | Afiliat | 4,2 milioane de euro | Sursă |
| 2018 | Colectiv mai bun | Bola Webinformation GmbH | Serviciu (Platforme) | 36,3 milioane de euro | Sursă |
| 2018 | AGS | Gameiom Technologies | Serviciu/Agregator | 5 milioane de dolari | Sursă |
| 2018 | 888 | Rețeaua All American Poker | Operator (Poker) | 28 de milioane de dolari | Sursă |
| 2017 | Jocuri științifice | Red7Mobile | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2017 | Jocuri științifice | Sisteme DEQ | Dezvoltator | 27,2 milioane CAD | Sursă |
| 2017 | Ropso Malta Limited | Operațiunile GVC cu Turcia (Headlong) | Operator | 150 de milioane de euro | Sursă |
| 2017 | Playtech | BetBudy | Instrument | Nedivulgat | Sursă |
| 2017 | Playtech | Eyecon | Dezvoltator (Bingo) | 50 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2017 | Paddy Power Betfair (mai târziu Flutter) | Proiect | Serviciu | 48 de milioane de dolari | Sursă |
| 2017 | LeoVegas | Panda Regală | Operator | 60 de milioane de euro | Sursă |
| 2017 | LeoVegas | Winga.it | Operator | 6,1 milioane de euro | Sursă |
| 2017 | Grupul Kindred | 32Roșu | Operator | 175,6 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2017 | Greentube (Novomatic) | Mazooma | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2017 | Gig | Rețea de afiliere necunoscută | Afiliat | 5,7 milioane de euro | Sursă |
| 2017 | Gig | CasinoTopsOnline.com | Afiliat | 11,5 milioane de euro | Sursă |
| 2017 | GIG | STK Marketing | Afiliat | 26 de milioane de euro | Sursă |
| 2017 | Fortuna Entertainment | Hattrick Sports | Operator | 85 de milioane de euro | Sursă |
| 2017 | Entain (ca GVC Holdings) | Coralul Ladbrokes | Operator | 4 miliarde de lire sterline | Sursă |
| 2017 | Entain (ca GVC Holdings) | Jocuri confortabile | Operator (Bingo) | Nespecificat | Sursă |
| 2017 | DoubleU Games Co Ltd | Double Down | Operator | 825 de milioane de dolari | Sursă |
| 2017 | Cherry AB | Salon de jocuri (51%) | Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2017 | Cherry AB | Jocuri importante (25%) | Dezvoltator | 2,4 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2017 | Cherry AB | Haide | Operator | 280 de milioane de euro | Sursă |
| 2017 | Catena Media | BayBets Ltd | Afiliat | 53 de milioane de euro | Sursă |
| 2017 | Catena Media | BettingPro.com | Afiliat | 13,9 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2017 | Catena Media | NewCasinos.com | Afiliat | 10,9 milioane de euro | Sursă |
| 2017 | Catena Media | Slotsia.com | Afiliat | 7 milioane de dolari | Sursă |
| 2017 | Betsson | Cazinoul Premier | Operator | 3 milioane de euro | Sursă |
| 2017 | Betsson | NetPlay TV | Operator | 26 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2017 | Aristocrat | Plarium Global Limited | Dezvoltator (Jocuri Sociale) | 500 de milioane de dolari | Sursă |
| 2016 | William Hill | Marea Paradă | Serviciu | 13,5 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2016 | Tabcorp | Tatuaje | Operator (Loterie) | 6,4 miliarde AUD | Sursă |
| 2016 | Tabcorp | INTECQ | Serviciu | 128 de milioane de dolari | Sursă |
| 2016 | Playtech | Rotire rapidă | Dezvoltator | 50 de milioane de euro | Sursă |
| 2016 | Playtech | Cea mai bună tehnologie de jocuri | Dezvoltator | 138 de milioane de euro | Sursă |
| 2016 | Novomatic | Talarius | Dezvoltator | 111 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2016 | Grupul de jocuri NYX | Betdigital | Dezvoltator | 24,5 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2016 | Grupul de jocuri NYX | OpenBet | Operator | 280 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2016 | Gig | Piețele Delta | Afiliat | 4,2 milioane de euro | Sursă |
| 2016 | GIG | Betit | Operator | 54 de milioane de euro | Sursă |
| 2016 | Entain (ca GVC Holdings) | Bwin.Petrecere | Operator | 1,6 miliarde de dolari | Sursă |
| 2016 | Cherry AB | Betman | Operator (fizic) | Nespecificat | Sursă |
| 2016 | Catena Media | SBAT | Afiliat | 8 milioane de euro | Sursă |
| 2016 | Catena Media | AskGamblers | Afiliat | 15 milioane de dolari | Sursă |
| 2016 | Catena Media | casinouk.com | Afiliat | 10,6 milioane de euro | Sursă |
| 2016 | Betsson | RaceBets | Operator | 34 de milioane de euro | Sursă |
| 2015 | Unibet | iGame | Operator | 79 de milioane de euro | Sursă |
| 2015 | Tabcorp | ACTTAB | Serviciu | £540,000 | Sursă |
| 2015 | Playtech | TradeFX (Markets.com) (91,1%) | Companie Forex | 458 de milioane de dolari | Sursă |
| 2015 | Playtech | Jocuri YoYo (GameMaker) | Dezvoltator | 16,4 milioane de dolari | Sursă |
| 2015 | Paddy Power/Betfair | Betfair/Paddy Power | Operator | Fuziune (5 miliarde de lire sterline) | Sursă |
| 2015 | Grupul de jocuri NYX | Game360 | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2015 | Grupul de jocuri NYX | Criptologic și Chartwell | Dezvoltator | 150 milioane CAD | Sursă |
| 2015 | Ladbrokes | Coral Gala | Operator | Fuziune (2,3 miliarde de lire sterline) | Sursă |
| 2015 | Grupul de jocuri inspirat | We R Interactive | Dezvoltator de jocuri (jocuri sociale) | Nespecificat | Sursă |
| 2015 | INTRALOT | Bit8 (35%) | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2015 | Cherry AB | Almor (71,5%) | Operator | 4,6 milioane de euro | Sursă |
| 2015 | Cherry AB | Norgesspill | Operator | 100 de milioane de dolari | Sursă |
| 2015 | Cherry AB | Moorgate Media Ltd | Operator | 2,9 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2015 | Betsson | Europe-Bet | Operator | 85 de milioane de dolari | Sursă |
| 2015 | Betfair (mai târziu Paddy Power Betfair) | HRTV | Rețea TV | 25-47,8 milioane USD | Sursă |
| 2015 | Amaya Gaming (mai târziu Stars Group) | Victiv | Sporturi fantasy | Nespecificat | Sursă |
| 2015 | 888 | Bwin.Petrecere | Operator | 893,3 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2014 | Tabcorp | ACTTAB | Serviciu | 105,5 milioane de dolari | Sursă |
| 2014 | Jocuri științifice | Bally Technologies | Dezvoltator | 5,1 miliarde de dolari | Sursă |
| 2014 | Grupul de jocuri NYX | Poker în joc | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2014 | Grupul Intertain | Mandalay Media | Operator (Bingo) | 60 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2014 | Grupul Intertain | Vera și John (Dumarca) | Operator | 89,1 milioane de euro | Sursă |
| 2014 | GTECH | IGT | Dezvoltator | 4,7 miliarde de dolari | Sursă |
| 2014 | Everi Holdings / Acces global la numerar | Jocuri multimedia | Dezvoltator | 1,2 miliarde de dolari | Sursă |
| 2014 | Resurse Elray | Golden Galaxy Casino (25%) | Operator | Nedivulgat | Sursă |
| 2014 | Churchill Downs | Jocuri Big Fish | Dezvoltator (Mobil) | 885 de milioane de dolari | Sursă |
| 2014 | Betsson | Oranje Casino și Kroon Casino | Operator | 130 de milioane de euro | Sursă |
| 2014 | Bally Technologies | DragonPlay | Dezvoltator (Jocuri Sociale) | 100 de milioane de dolari | Sursă |
| 2014 | Amaya Gaming (mai târziu Stars Group) | PokerStars și Full Tilt Poker (Grupul Rațional) | Operator | 4,9 miliarde de dolari | Sursă |
| 2013 | Jocuri științifice | WMS | Dezvoltator | 1,5 miliarde de dolari | Sursă |
| 2013 | Playtech | PokerStrategy.com | Afiliat | 38,3 milioane de euro | Sursă |
| 2013 | Novomatic | Atenție (cota majoritară / 90%) | Serviciu (Platformă) | Nespecificat | Sursă |
| 2013 | NetPlay | Vernons | Operator | 3 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2013 | Ladbrokes | Bookmaker.com.au | Operator | 22,5 milioane AUD | Sursă |
| 2013 | Ladbrokes | Betdaq | Operator | 30 de milioane de euro | Sursă |
| 2013 | Gamesys | Jocuri Virgine | Dezvoltator (Jocuri Sociale) | Nedivulgat | Sursă |
| 2013 | Betfair (mai târziu Paddy Power Betfair) | Piața Albastră | Operator | 5 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2013 | Bally Technologies | Divertisment SHFL | Dezvoltator | 1,3 miliarde de lire sterline | Sursă |
| 2012 | William Hill și GVC | Sportingbet | Operator | 485 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2012 | Unibet | Betchoice | Operator | 20 de milioane de dolari australieni | Sursă |
| 2012 | Sportingbet | Danbook Ltd și Scandic Bookmakers Ltd | Operator | 13 milioane de dolari | Sursă |
| 2012 | Sportech | eBet Online | Serviciu | 12,6 milioane de dolari | Sursă |
| 2012 | Grup de rang | 23 de cazinouri (de la Gala Coral) | Operator | 205 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2012 | PokerStars | Poker Full Tilt | Operator | 225 milioane USD (731 milioane USD) | Sursă |
| 2012 | IGT | Double Down | Dezvoltator de jocuri | 500 de milioane de dolari | Sursă |
| 2012 | Caesars Interactive | Buffalo Studios | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2012 | Bwin.party | Orneon (și alte active) | Operator (Jocuri sociale) | 23 de milioane de dolari | Sursă |
| 2012 | Betsson | Automaten Brands | Operator (cazinou) | 286 milioane SEK | Sursă |
| 2012 | Betsson | Grupul Nordic de Jocuri | Operator (Toți) | 65 milioane EUR (aplicație) | Sursă |
| 2012 | Bally Technologies | Platforma B2B a Chiligaming | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2012 | Aristocrat | Nebunia produselor | Dezvoltator (Jocuri Sociale) | Nespecificat | Sursă |
| 2012 | Amaya Gaming (mai târziu Stars Group) | Rețeaua Ongame | Serviciu | 25 de milioane de euro | Sursă |
| 2012 | Amaya Gaming (mai târziu Stars Group) | Criptologic | Dezvoltator | 35,8 milioane de dolari | Sursă |
| 2011 | William Hill | Brandywine Bookmaking | Operator (Pariuri sportive) | 15,7 milioane USD (aplicație) | Sursă |
| 2011 | Partenerii Vitruvieni | OpenBet | Serviciu (Pariuri sportive) | 208 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2011 | Unibet | EurosportBet (Solfive) | Operator | 5,625 milioane de euro | Sursă |
| 2011 | Sportingbet | Centrebet | Operator (Case de pariuri sportive) | 183 milioane de dolari australieni | Sursă |
| 2011 | Jocuri științifice | Barcrest | Dezvoltator | 54 de milioane de dolari | Sursă |
| 2011 | Paddy Power | Cayetano Gaming | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2011 | Grupul de jocuri NYX | Generația următoare | Dezvoltator | Fuziune | Sursă |
| 2011 | IGT | Entraction Holding AB | Dezvoltator de jocuri | 115 milioane de dolari | Sursă |
| 2011 | Entain (ca GVC Holdings) | superbahis.com | Operator (Case de pariuri sportive) | Nespecificat | Sursă |
| 2011 | Betsson | Betsafe | Operator | 60 de milioane de euro | Sursă |
| 2011 | Betfred | Tote | Operator (fizic) | 265 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2011 | Amaya Gaming | Chartwell | Dezvoltator | 22,77 milioane de dolari canadieni | Sursă |
| 2010 | Jocuri științifice | GamesLogic | Servicii (Marketing) | Nespecificat | Sursă |
| 2010 | Playtech | Fuziunea Virtuții | Dezvoltator | 29 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2010 | Cherry AB | ȘTEFAN | Operator (Cazinou) | 150 de milioane de coroane suedeze | Sursă |
| 2010 | Bwin/Jocuri de noroc pentru petreceri | Bwin/Jocuri de noroc pentru petreceri | Operator | Fuziune | Sursă |
| 2010 | 888 | Mytopia | Dezvoltator (Jocuri Sociale) | 18 milioane USD (-48 milioane USD) | Sursă |
| 2009 | Grup de rang | Cazinoul de la Ricoh Arena din Coventry | Operator (fizic) | £650,000 | Sursă |
| 2009 | PartyGaming | Cashcade | Operator (Bingo) | 71,9 milioane de lire sterline (+ până la 24 de milioane de lire sterline) | Sursă |
| 2009 | PartyGaming | Turneul Mondial de Poker | Evenimente | 12,3 milioane de dolari | Sursă |
| 2009 | Entain (ca GVC Holdings) | Betboo | Operator | 30 de milioane de dolari | Sursă |
| 2009 | Bwin | Joc Digital | Operator (Poker) | 115 milioane de euro | Sursă |
| 2009 | Betfair | TVG | Rețeaua de curse de cai | 50 de milioane de dolari | Sursă |
| 2009 | 888 Holdings | Bingo cu ochiul | Operator (Bingo) | 11-59,7 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2008 | Grupul Tatts | Talarius | Dezvoltator | Nespecificat | Sursă |
| 2008 | OpenBet (Orbis) | Electracade | Serviciu | Nespecificat | Sursă |
| 2008 | Boss Media | Idee de dinamită | Dezvoltator (Pariuri sportive) | Nespecificat | Sursă |
| 2007 | Unibet | Maria Holdings | Operator | 54 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2007 | GigaMedia Limited | T2CN Holding Limited | Operator | 22,9 milioane de dolari | Sursă |
| 2007 | GTECH | Finsoft | Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2007 | 888 Holdings | Globalcom Limited, alias The Bingo Business (45 de site-uri) | Operator (Bingo) | 32,4 milioane de dolari | Sursă |
| 2006 | Playtech | Rețeaua de poker Tribeca Tables | Operator (Poker) | 75 milioane USD - 139 milioane USD | Sursă |
| 2006 | PartyGaming | Empire Online și jocuri online intercontinentale | Operator (Poker) | 66,3 milioane de dolari | Sursă |
| 2006 | PartyGaming | Empire Poker | Operator (Poker) | 250 de milioane de dolari | Sursă |
| 2006 | 32Roșu | BetDirect | Operator (Case de pariuri sportive) | 11 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2006 | 24hPoker AB | Poker B2B | Operator (Poker) | 15 milioane de coroane suedeze | Sursă |
| 2005 | Unibet | MrBookmaker.com | Operator (Case de pariuri sportive) | 75,9 milioane de lire sterline | Sursă |
| 2005 | Poker de petrecere | Poker multiplu | Operator (Poker) | 14,50 milioane USD | Sursă |
| 2005 | Lottomatica | GTECH | Operator | Fuziune (4,7 miliarde de dolari) | Sursă |
| 2005 | Imperiul Online | Noble Poker și alte active iPoker | Operator (Poker, Casino Bingo) | 40 de milioane de dolari | Sursă |
| 2005 | Bwin | PokerRoom și OnGame | Operator (Poker) | 570 de milioane de dolari | Sursă |
| 2004 | Sportingbet | Paradise Poker | Operator (Poker) | 297,5 milioane USD | Sursă |
| 2004 | GTECH | Spielo | Dezvoltator | 150 de milioane de dolari | Sursă |
| 2004 | Betfair | PokerChamps | Operator (Poker) | 15 milioane de dolari | Sursă |
| 2003 | Grup de rang | Piața Albastră | Operator (Case de pariuri sportive) | 65 de milioane de lire sterline | Sursă |
| 2003 | Entain (ca GVC Holdings) | CasinoClub | Operator | Nespecificat | Sursă |
| 2001 | Sportingbet | Sportsbook.com | Operator (Case de pariuri sportive) | 51 de milioane de dolari | Sursă |
Referință rapidă: 10 oferte iGaming de referință
| Afacere | Participanți | Tip | Data vânzării/anunțului | Preţ | Justificare strategică | Note post-tranzacție |
| Silver Lake va achiziționa Endeavor Group Holdings | Silver Lake și Endeavor (IMG, companie-mamă UFC la IPO; proprietarul OpenBet prin IMG ARENA) | Achiziție de capital privat (PE) | Anunțat în aprilie 2024 | Valoare a capitalului propriu de 13 miliarde de dolari (valoarea întreprinderii semnificativ mai mare) | Extinderea IMG ARENA, consolidarea tehnologiei de pariuri sportive prin OpenBet; readucerea Endeavor în proprietate privată | Începând cu sfârșitul anului 2024, închiderea este în așteptarea aprobărilor obișnuite; Silver Lake a susținut Endeavor din 2012 |
| Fuziunea dintre Paddy Power și Betfair | Paddy Power + Betfair | Fuziune | Anunțat în septembrie 2015 | 5 miliarde de lire sterline (~7 miliarde de dolari la anunț) | Combină comerțul cu amănuntul din Marea Britanie/Irlanda cu puterea digitală și a bursei Betfair | Redenumită Paddy Power Betfair; redenumită Flutter Entertainment în 2019; ulterior a achiziționat The Stars Group (2020) |
| Brookfield achiziționează Loteria Scientific Games | Divizia de loterie Brookfield Business Partners + Scientific Games | Cesionare/achiziție | Închis în aprilie 2022 | 5,8 miliarde de dolari | Deblocarea valorii, reorientarea companiei-mamă (mai târziu Light & Wonder) către jocuri și iGaming; asigurarea unor fluxuri de numerar stabile pentru loterie | Unitatea Loterie și-a păstrat numele Scientific Games sub numele Brookfield; compania-mamă a fost redenumită Light & Wonder (L&W) |
| GVC achiziționează Ladbrokes Coral | GVC Holdings (acum Entain) + Ladbrokes Coral | Achiziţie | Anunțat în decembrie 2017 (finalizat în 2018) | Până la 4 miliarde de lire sterline (~5,2 miliarde de dolari) | Combină strategia online cu peste 3.500 de case de pariuri din Marea Britanie; extinde portofoliul | GVC redenumită Entain în 2020; expansiunea continuă bazată pe fuziuni și achiziții |
| Scientific Games achiziționează Bally Technologies | Jocuri științifice + Bally | Achiziţie | Octombrie 2014 | Valoare a întreprinderii de 5,1 miliarde de dolari | Consolidați sloturile, sistemele și conținutul; accelerați foaia de parcurs omnicanal | Precursor al viitoarei remodelări a L&W; putere semnificativă pe piață în domeniul terestre și digital |
| Amaya Gaming achiziționează PokerStars și Full Tilt | Amaya Gaming (mai târziu The Stars Group) + Rational Group | Achiziţie | iulie 2014 | 4,9 miliarde de dolari | Achiziționați cele mai mari mărci de poker online din lume ; reintrați pe piețele reglementate din SUA | Amaya și-a schimbat numele în The Stars Group (TSG) în 2017; TSG a fost cumpărată ulterior de Flutter (2020) |
| Tabcorp achiziționează Tatts | Tabcorp Holdings + Tatts Group | Achiziție/fuziune | Anunțat în octombrie 2016; finalizat în decembrie 2017 | Valoare a întreprinderii de aproximativ 11–12 miliarde AUD (citată pe scară largă) | Creați un campion australian la pariuri și loterii pentru a contracara amenințările offshore | Putere combinată în domeniul borsetelor, loterii și pariurilor cu amănuntul |
| GTECH achiziționează IGT | GTECH + Tehnologie internațională a jocurilor | Achiziţie | Anunțat în iulie 2014; închis în 2015 | ~4,7 miliarde USD numerar/acțiuni + datorie asumată (EV ~ 6,4 miliarde USD) | Combină sistemele de loterie cu conținut de jocuri și sloturi | Noua companie-mamă a devenit International Game Technology PLC |
| Lottomatica fuzionează cu GTECH | Lottomatica + GTECH | Achiziție/fuziune | 2006 | 4,7 miliarde de dolari | Construirea celui mai mare grup de loterie din lume la acea vreme; extinderea acoperirii internaționale | Grupul a redenumit ulterior GTECH SpA (2013), apoi a devenit IGT PLC după tranzacția IGT din 2015 |
| Grupul Stars achiziționează Sky Betting & Gaming | TSG + Sky Betting & Gaming (CVC/Sky) | Achiziţie | Anunțat în aprilie 2018; închis în iulie 2018 | 4,7 miliarde de dolari | Extindeți prezența în Regatul Unit; adăugați aplicații mobile puternice pentru pariuri sportive și cazinouri | TSG s-a unit ulterior cu Flutter; un motor masiv de vânzări încrucișate sub același acoperiș |
Analiză aprofundată: Ce a schimbat fiecare tranzacție și de ce a contat
1) Silver Lake va achiziționa Endeavor Group Holdings
Silver Lake, o firmă de capital privat axată pe tehnologie, cu o vastă experiență în media și divertisment, a fost de acord în aprilie 2024 să privatizeze Endeavor la o valoare a capitalului propriu de aproximativ 13 miliarde de dolari. Silver Lake este un investitor de lungă durată în Endeavor, încă din 2012, iar strategia de privatizare se aliniază cu o teză mai amplă: drepturile de conținut la scară largă, evenimentele live și tehnologia sportivă sunt din ce în ce mai interdependente - și valoroase.
De ce este important acest lucru pentru iGaming: Endeavor deține IMG ARENA, o divizie de date sportive, streaming și implicare a fanilor, care se află în centrul fluxurilor de date reglementate privind pariurile sportive. În 2022, Endeavor (prin intermediul IMG ARENA) a achiziționat OpenBet de la Scientific Games, una dintre cele mai consacrate platforme de pariuri sportive din industrie. Aducerea Endeavor sub proprietate privată creează un orizont operațional pe termen lung pentru a integra drepturile, datele și tehnologia de pariuri în moduri pe care piețele publice le pun adesea sub presiune pentru a le monetiza trimestru de trimestru.
Context cheie:
- Data vânzării: Anunțată în aprilie 2024; începând cu sfârșitul anului 2024, încheierea tranzacției este supusă aprobărilor autorităților de reglementare și ale acționarilor.
- Preț de vânzare: evaluare (valoarea întreprinderii semnificativ mai mare dacă includem datoriile).
- Aspect strategic: Unificarea infrastructurii de transmisie, drepturi și pariuri; sprijinirea IMG ARENA și OpenBet cu capital răbdător.
2) Paddy Power și Betfair își unesc forțele
În 2015, robustul brand irlandez de retail și digital al Paddy Power a fuzionat cu tehnologia de schimb și pariuri sportive a Betfair din Marea Britanie. Natura complementară a celor două afaceri a permis companiei combinate să se extindă mai rapid decât ar fi putut oricare dintre ele individual. A devenit rapid una dintre cele mai mari case de pariuri din lume ca venituri și prezență pe piață.
Efecte cheie în undă:
- Data vânzării: septembrie 2015.
- Preț de vânzare: 5 miliarde de lire sterline (~7 miliarde de dolari la momentul respectiv).
- Rezultat: Redenumită Paddy Power Betfair, apoi redenumită Flutter Entertainment în 2019. Flutter a continuat să facă unele dintre cele mai importante mișcări din industrie, inclusiv achiziționarea The Stars Group în 2020 și construirea unei poziții de lider în SUA prin intermediul FanDuel. Tranzacția din 2015 poate fi considerată rampa de lansare pentru gigantul Flutter de astăzi.
3) Brookfield cumpără afacerea cu loterie Scientific Games
Brookfield Business Partners, cunoscută pentru investițiile pe termen lung, a achiziționat divizia de loterie a Scientific Games în aprilie 2022 pentru 5,8 miliarde de dolari. Vânzătorul și-a redenumit operațiunile rămase de jocuri de noroc și iGaming în Light & Wonder (L&W), o companie axată pe conținut și platforme.
De ce contează loteriile pentru iGaming: Afacerile din domeniul loteriilor pierd fluxuri de numerar durabile și relații solide cu guvernele. Prin separarea loteriei de jocuri de noroc, ambele părți au obținut claritate strategică. Divizia de loterie (care păstrează marca Scientific Games sub Brookfield) se concentrează pe loterii guvernamentale, bilete instant și jocuri de extragere, în timp ce L&W se ocupă de sloturi, jocuri de masă și conținut digital pe canale terestre și online.
Concluzii cheie:
- Data: aprilie 2022.
- Preț: 5,8 miliarde de dolari.
- Impact: L&W a fost poziționată pentru a continua creșterea digitală/iGaming, în timp ce Brookfield a dobândit un portofoliu de loterie rezistent și reglementat.
4) GVC (acum Entain) achiziționează Ladbrokes Coral
GVC Holdings (ulterior Entain) a achiziționat Ladbrokes Coral printr-o tranzacție anunțată în decembrie 2017 și finalizată în 2018 pentru până la 4 miliarde de lire sterline. Justificarea: îmbinarea abordării digitale prioritare a GVC și a portofoliului multi-brand cu prezența incontestabilă a Ladbrokes Coral pe străzile comerciale.
De ce a contat: Ladbrokes și Coral au fuzionat în 2015; adăugarea acestei dimensiuni la GVC a creat un operator omnicanal cu o prezență importantă în pariurile sportive și cazinourile din Europa. Grupul combinat a fost ulterior redenumit Entain în 2020, semnalând un accent pus pe piețele reglementate, tehnologie și jocurile de noroc responsabile. Cu peste 3.500 de case de pariuri la acea vreme și o serie de mărci online cunoscute (PartyCasino, bwin, Gala și altele), Entain și-a asigurat o distribuție de top și o rampă de lansare pentru achiziții ulterioare.
Detalii cheie:
- Data: Anunțată în decembrie 2017, finalizată în 2018.
- Preț: Până la 4 miliarde de lire sterline (~5,2 miliarde de dolari).
- Strategie: Scalare omnicanal, listă largă de mărci, eficiență a vânzărilor încrucișate.
5) Scientific Games achiziționează Bally Technologies
În 2014, Scientific Games a achiziționat Bally Technologies la o valoare de întreprindere de aproximativ 5,1 miliarde de dolari. Aceasta a creat un gigant în domeniul sloturilor și sistemelor, combinând rădăcinile loteriei și sistemele de cazinou ale Scientific Games cu dulapurile, sistemele de mese și conținutul Bally.
De ce a contat: Achiziția a consolidat o mare parte din piața furnizorilor de sloturi din SUA și a accelerat parcursul Scientific Games către o distribuție unificată de conținut terestru și digital. De asemenea, a pregătit terenul pentru decizii ulterioare privind portofoliul, inclusiv vânzarea de pariuri sportive și a afacerii cu loterie - și, în cele din urmă, redenumirea entității rămase în Light & Wonder.
Informații cheie:
- Data: octombrie 2014.
- Preț: 5,1 miliarde de dolari pentru o mașină electrică.
- Obiectiv strategic: Extinderea la nivelul sistemelor de producție, conținut și management al cazinourilor, pregătindu-ne în același timp pentru un viitor omnicanal.
6) Amaya (mai târziu The Stars Group) cumpără PokerStars și Full Tilt
Amaya Gaming a șocat industria în iulie 2014 prin achiziționarea Rational Group, proprietarul PokerStars și Full Tilt Poker, pentru 4,9 miliarde de dolari. Era ca și cum un operator agil cu capitalizare medie ar fi cumpărat brusc bijuteriile coroanei pieței în pokerul online.
De ce a contat: Acordul a adus PokerStars - brandul dominant de poker - sub o companie listată la bursă, cu capitalul necesar pentru a se extinde în cazinouri, case de pariuri sportive și piețe reglementate. De asemenea, a resetat narațiunea americană de după „Vinerea Neagră” din 2011, pe măsură ce PokerStars a reintrat treptat în SUA pe piețe precum New Jersey începând cu 2016. Amaya și-a schimbat numele în The Stars Group (TSG) în 2017, care a fost la rândul ei achiziționată de Flutter în 2020.
Puncte cheie:
- Data: iulie 2014.
- Preț: 4,9 miliarde de dolari.
- Rezultate: Diversificarea în cazinouri și sporturi; consolidarea prezenței pe mobil; în cele din urmă, asocierea cu Flutter a creat una dintre cele mai puternice suite de produse din lume.
7) Tabcorp preia Tatts pentru a crea un campion australian
Achiziția Tatts Group de către Tabcorp Holdings, anunțată în octombrie 2016 și finalizată în decembrie 2017, a combinat doi dintre cei mai mari jucători de pariuri și loterii din Australia. Deși referințele publice inițiale au variat, sursele de piață au citat în mod obișnuit valori ale întreprinderilor în intervalul 11-12 miliarde AUD pentru entitatea fuzionată.
De ce a contat: Într-o perioadă în care operatorii online offshore câștigau teren, crearea unui operator tradițional la scară națională, cu genți tote, magazine de vânzare cu amănuntul, loterii și pariuri digitale, a oferit o scară defensivă și încredere din partea consumatorilor. Compania combinată a consolidat rețelele de marketing, tehnologie și retail în toată Australia, creând o prezență formidabilă împotriva concurenței internaționale.
Detalii cheie:
- Data: Anunțată în octombrie 2016; finalizată în decembrie 2017.
- Preț: Adesea citat în jur de 11–12 miliarde AUD per vehicul electric.
- Strategie: Scalare, puterea mărcii și prezență unificată în retail/digital sub un singur acoperiș.
8) GTECH achiziționează IGT
Achiziția International Game Technology de către GTECH în 2014 (finalizată în 2015) a reprezentat o piatră de hotar care a pus în legătură un lider global în tehnologia loteriei cu un pionier în conținutul de jocuri și sloturi. Prețul total a fost de aproximativ 4,7 miliarde de dolari în numerar și acțiuni, datoria asumată aducând valoarea întreprinderii la aproximativ 6,4 miliarde de dolari.
De ce a contat: Combinația a oferit capabilități complete: sisteme de loterie guvernamentale, aparate de slot, sisteme de gestionare a cazinourilor și un portofoliu de conținut digital în expansiune. Compania-mamă rezultată din fuziune a preluat numele IGT - International Game Technology PLC - reafirmând rolul global al mărcii emblematice.
Puncte cheie:
- Data: Anunțată în iulie 2014; închisă în 2015.
- Preț: ~4,7 miliarde dolari plus datorii (EV ~ 6,4 miliarde dolari).
- Strategie: Suprapunere minimă, puncte forte complementare, acoperire globală.
9) Lottomatica și GTECH își unesc forțele
În 2006, compania italiană Lottomatica a fuzionat cu/a achiziționat GTECH pentru aproximativ 4,7 miliarde de dolari, creând ceea ce era pe atunci cel mai mare grup de loterie din lume. Acordul a deschis uși pentru extinderea Lottomatica dincolo de piața internă, valorificând amprenta și tehnologia internațională a GTECH.
De ce a contat: A prefigurat traiectoria iGaming-ului modern - consolidare pentru a se asigura scalabilitatea, relațiile de reglementare și tehnologia. Compania fuzionată a fost ulterior redenumită GTECH SpA în 2013, iar în urma achiziției IGT din 2015, compania-mamă a devenit IGT PLC. În paralel, marca Lottomatica a continuat să fie un nume bine-cunoscut în jocurile de noroc italiene, iar în ultimii ani, Lottomatica Group a reapărut ca o entitate separată listată la bursă în Italia, axată pe pariuri și jocuri de noroc.
Detalii cheie:
- Data: ianuarie 2006.
- Preț: 4,7 miliarde de dolari.
- Impact: Consolidarea poziției de lider în domeniul loteriei; a deschis calea pentru era IGT ulterioară.
10) Grupul Stars cumpără Sky Betting & Gaming
Grupul Stars (proprietarul PokerStars) a uimit piața britanică în aprilie 2018, acceptând să achiziționeze Sky Betting & Gaming pentru 4,7 miliarde de dolari. Tranzacția s-a încheiat în iulie 2018 și a creat peste noapte un operator digital formidabil.
De ce a contat: SBG a adus către TSG nu doar o casă de pariuri sportive din Marea Britanie, ci și unele dintre cele mai populare aplicații mobile de pariuri și cazinouri, plus un brand de renume prin legăturile sale media. Aceasta a impulsionat vânzarea încrucișată de la poker la cazinouri și sporturi - și invers. Când TSG s-a fuzionat ulterior cu Flutter în 2020, aceste active au devenit parte a probabil cel mai cuprinzător portofoliu de produse și mărci din iGaming-ul global.
Detalii cheie:
- Data: aprilie 2018 (anunțată); iulie 2018 (închisă).
- Preț: 4,7 miliarde de dolari.
- Strategie: scară în Marea Britanie, leadership pe mobil, halo de brand din parteneriatele media.
Care sunt beneficiile achizițiilor iGaming?
Achizițiile pot fi transformatoare atunci când creează avantaje pe care o companie nu le poate construi cu ușurință singură. Pentru operatorii și furnizorii de iGaming, principalele beneficii includ:
- Accesul pe piață și licențierea: Intrarea în jurisdicții reglementate poate dura ani de zile. Achiziționarea unui operator sau furnizor licențiat scurtează timpul de lansare pe piață și adaugă expertiză locală în materie de conformitate. Exemplu: Achiziționarea de operatori interni pentru a consolida prezența pe piețele nou reglementate, cum ar fi Olanda.
- Profunzimea produselor și proprietatea intelectuală: Bibliotecile de sloturi performante, studiourile cu dealeri live sau un motor de pariuri sportive dovedit pot face diferența dintre performanța medie și cea remarcabilă. Achiziția NetEnt de către Evolution în 2020 - urmată de închiderea NetEnt Live și concentrarea pe sloturi - a consolidat poziția de lider în domeniul conținutului.
- Tehnologie și date: Casele de pariuri sportive se bazează pe viteza și acuratețea datelor; cazinourile se bazează pe personalizare și sisteme de gestionare a riscurilor. Achizițiile de companii de date și tehnologie de gestionare a riscurilor (de exemplu, OpenBet sub Endeavor/IMG ARENA) ajută operatorii să crească marjele și să îmbunătățească experiența utilizatorilor.
- Sinergii de costuri: Marketingul partajat, consolidarea platformelor și birourile de tranzacționare centralizate cresc profitabilitatea. La scară largă, cheltuielile promoționale per utilizator scad adesea, eliberând fonduri pentru dezvoltarea de produse sau extinderea pieței.
- Brand și vânzare încrucișată: Combinarea unei case de pariuri sportive puternice cu un cazinou (sau poker) puternic stimulează vânzarea încrucișată și crește valoarea pe durata vieții. Achiziționarea SBG de către Stars Group este un exemplu de manual.
- Strategie defensivă: Eliminarea unui concurent poate îmbunătăți puterea de stabilire a prețurilor și cota de piață - presupunând că autoritățile de reglementare sunt de acord. Consolidările Evolution-NetEnt și unele companii de retail din Marea Britanie reflectă această logică.
Desigur, beneficiile se materializează doar prin integrare disciplinată și aliniere reglementară. Greșelile de execuție pot agrava riscul, în loc să îl reducă.
Tipuri de achiziții pe care le vedeți în iGaming
- Achiziții orizontale: Cumpărarea unui competitor aflat în același punct al lanțului valoric. Exemplu: Evolution achiziționează NetEnt (ambele studiouri de conținut B2B).
- Achiziții verticale: Cumpărarea unui furnizor sau distribuitor din propriul lanț valoric. Exemplu: Un operator de pariuri sportive achiziționează un furnizor de tranzacționare/gestionare a riscurilor sau un operator B2C achiziționează o rețea de afiliere.
- Achiziții conglomerate: Cumpărarea unei afaceri dintr-o altă industrie pentru diversificare. Mai puțin frecvent în iGaming, dar companiile media care preiau participații la pariuri (și invers) pot avea această aură.
- Achiziții congenerice: Cumpărarea în cadrul aceluiași sector mai larg, dar într-un segment diferit. Exemplu: O firmă de tehnologie pentru loterie achiziționează o afacere cu sisteme de cazinou sau o casă de pariuri sportive achiziționează un operator de poker.
În practică, multe tranzacții combină elemente. GTECH-IGT și Lottomatica-GTECH au oferit atât avantaje orizontale, cât și verticale, creând o infrastructură completă pentru guverne și cazinouri.
Care este scopul achizițiilor iGaming?
Obiectivul general este de a consolida poziția competitivă și de a accelera creșterea dincolo de ceea ce ar oferi expansiunea organică. Obiectivele strategice comune includ:
- Intrarea mai rapidă pe piețe noi, reglementate (de exemplu, implementările individuale în SUA după 2018 sau deschiderea pieței din Ontario în 2022).
- Achiziționarea de tehnologii a căror dezvoltare ar dura prea mult sau ar costa prea mult (tranzacționare cu risc, streaming live, gestionarea conturilor de jucător, personalizare prin inteligență artificială).
- Obținerea diferențierii produselor (conținut exclusiv, proprietate intelectuală de marcă, jocuri localizate pentru regiuni cu valoare ridicată).
- Agregarea la scară pentru a îmbunătăți puterea de negociere cu furnizorii, partenerii media și furnizorii de servicii de plată.
- Consolidarea acoperirii afiliaților pentru a optimiza costurile de achiziție și calitatea pâlniei de vânzări.
Exemple:
- Achiziția NetEnt de către Evolution a eliminat un rival de conținut și a consolidat proprietatea intelectuală a sloturilor, creând un magazin unic pentru jocuri live și sloturi.
- Originea lui Flutter, provenită din fuziunea Paddy Power-Betfair și achiziția ulterioară a Stars Group, a generat sinergii de vânzare încrucișată în poker, pariuri sportive și cazinouri la scară largă.
- Achiziția OpenBet de către Endeavor a adăugat o platformă critică de pariuri sportive la stiva de drepturi și date a IMG ARENA, oferind operatorilor o soluție B2B mai completă.
M&A vs. Creștere organică: Care este mai bună?
Nu există un câștigător universal - ambele căi pot avea succes în funcție de condițiile pieței, capital, diferențierea mărcii și momentul alocat reglementărilor.
- Câștigători organici: Bet365 este un exemplu clasic - investiții masive în tehnologie internă, experiență de utilizator consistentă, pariuri live profunde și valoare de marcă construită de-a lungul anilor. Videoslots și brandul său soră, Mr Vegas, ilustrează, de asemenea, o creștere răbdătoare, bazată pe produse, cu o bibliotecă masivă de sloturi și un atractiv pentru nișă.
- Câștigători din fuziuni și achiziții: Flutter și Entain sunt pilonii erei consolidării, fiecare reunind o suită globală de mărci și tehnologii. Kindred Group (Unibet) a folosit un mix de creștere organică și achiziții (de exemplu, 32Red în 2017) pentru a construi o scară regională.
- Abordare hibridă: Mulți operatori își construiesc intern capabilități de bază, în timp ce utilizează achiziții pentru a umple golurile. De exemplu, un operator ar putea dezvolta propriul frontend în timp ce achiziționează un motor PAM (gestionarea conturilor jucătorilor) sau un motor de risc superior.
Atunci când piețele se liberalizează (de exemplu, SUA după PASPA în 2018, Olanda din 2021, Ontario în 2022, lansarea iminentă a Braziliei), avantajul de viteză obținut din achiziții poate fi decisiv. Pe piețele mature cu reglementări intense (de exemplu, Marea Britanie, Germania), optimizarea organică și retenția pot depăși performanța fuziunilor și achizițiilor (M&A) spectaculoase.
Cum afectează aceste oferte jucătorii, pariorii și afiliații
Jucători și pariori:
- Mai mult conținut și funcții: Bibliotecile și bugetele combinate duc de obicei la cataloage cu dealeri live mai mari, mai multe sloturi de la studiouri de top, piețe in-play mai ample și aplicații mobile îmbunătățite.
- Promoții pe termen scurt vs. valoare pe termen lung: Imediat după fuziuni, promoțiile pot crește pe măsură ce brandurile se reintroduc. Pe termen lung, mai puțini concurenți pot însemna mai puține bonusuri agresive, dar produse mai bune și instrumente de jocuri de noroc mai sigure.
- Jocuri de noroc mai sigure și conformitate: Operatorii mai mari tind să implementeze tehnologii mai puternice de jocuri de noroc mai sigure (verificări ale accesibilității, analize comportamentale, limite de pierderi) pentru a satisface autoritățile de reglementare, ceea ce poate îmbunătăți protecția consumatorilor, dar poate adăuga și dificultăți.
Jucători de cazinou cu criptomonede:
- Opțiuni de plată mai bune: Pe măsură ce criptomonedele devin mai normalizate în unele jurisdicții, grupurile mai mari pot integra șine pentru active fiat și digitale prin intermediul unor procesoare terțe, oferind rampe de acces și de ieșire, menținând în același timp standardele KYC/AML pe piețele reglementate.
- Reglementare fragmentată: Mărcile care axează criptomonedele pe primul loc operează adesea pe piețe gri sau offshore. Consolidarea operatorilor reglementați ar putea încetini adoptarea criptomonedelor în regiuni strict reglementate, accelerând-o în același timp pe piețe permisive sau care urmează să fie reglementate în curând.
Afiliați și parteneri media:
- Mai puțini agenți de publicitate, mai mari: Consolidarea poate reduce numărul de programe cu care se poate lucra, dar poate crește bugetele și stabilitatea.
- Ieșiri strategice: Rețelele de afiliere s-au consolidat și ele. Companiile afiliate mai mari și grupurile media listate continuă să cumpere site-uri de nișă cu autoritate SEO sau expertiză regională pentru a consolida pâlniile de lead-uri.
- Cerințe de conformitate: Operatorii solicită din ce în ce mai mult standarde de conformitate mai ridicate din partea afiliaților - termeni și condiții localizați și exacți, mesaje despre jocurile de noroc responsabile și conținut restricționat în funcție de vârstă - ridicând ștacheta pentru afiliații mai mici.
Tendințe de urmărit (2024–2026)
- Convergența dintre media și pariuri: Acordurile care leagă media sportivă, drepturile de streaming și tehnologia de pariuri vor continua. Gândiți-vă la experiențe integrate în care statisticile live, micro-pariurile și videoclipurile sunt native.
- Curierat pentru loterie și iLottery: Serviciile de curierat pentru loterie din SUA și expansiunea iLottery, condusă de stat, atrag interesul operatorilor și al companiilor private. Aceste active pot fi reglementate, rezistente și justificabile.
- America Latină în ascensiune: Implementarea pieței reglementate din Brazilia atrage operatori și furnizori globali. Așteptați-vă la fuziuni și achiziții pentru licențe locale, plăți și acoperire media.
- Recalibrarea în Germania, Olanda și Regatul Unit: Pe măsură ce piețele europene înăspresc regulile (limite de publicitate, plafoane ale mizelor, verificări ale accesibilității), fuziunile și achizițiile s-ar putea concentra mai mult pe tehnologie (instrumente RG, KYC/AML) și eficiența operațională decât pe creșterea pură a veniturilor.
- Orchestrarea plăților și tehnologia de gestionare a riscurilor: Având în vedere rambursările de plăți, frauda și plățile multi-rail (carduri, APM-uri, criptomonede, open banking), achizițiile în orchestrarea plăților și luarea deciziilor de risc vor fi atractive.
- Inteligența artificială și personalizare: Așteptați-vă la mai multe oferte pentru CRM bazat pe inteligență artificială, motoare de recomandări și segmentare în timp real pentru a crește retenția, respectând în același timp constrângerile RG.
Un ghid practic: Ce determină evaluarea în fuziunile și achizițiile de iGaming?
- Amprenta de reglementare: Licențele pe piețe cu valoare ridicată și bine reglementate au multipli premium.
- Defensibilitatea tehnologiei: Platformele proprietare, tranzacționarea internă și bibliotecile unice de conținut cresc evaluările.
- Economia unității: Valoarea pe durata vieții (LTV) a jucătorului (sănătoasă), strategia de bonusuri sustenabilă și costurile de achiziție reduse (afiliere eficientă sau SEO) sunt apreciate.
- Valoarea mărcii și retenția acesteia: Mărcile consacrate, cu un NPS puternic și o ratare scăzută a clienților, solicită adesea prețuri mai bune.
- Diversificare: Portofoliile multi-produs (sport, cazinou, live, poker) și multi-regiune reduc riscul și sporesc reziliența.
- Maturitate în conformitate: Cadrele dovedite de AML/KYC/RG reduc riscul operațional și reputațional – important atât pentru achizitori, cât și pentru autoritățile de reglementare.
Exemple și context suplimentare din lumea reală
- Consolidarea SUA din 2018: După abrogarea PASPA, parteneriatele și achizițiile dintre operatorii europeni și partenerii de acces pe piață din SUA au dominat titlurile. FanDuel și DraftKings au condus atacul inițial; Achiziția de către Fanatics a activelor americane ale PointsBet (2023) a fost un alt pas notabil în construirea unui challenger full-stack.
- Consolidarea afiliaților: Afiliații mai mari au achiziționat site-uri specializate, lideri regionali și comunități sociale pentru a-și asigura clasamentele pe Google și a direcționa traficul. Acest lucru a îngreunat succesul afiliaților noi și mici fără un unghi unic sau conținut de înaltă calitate.
- Cazinou live și studiouri: Consolidarea Ezugi, NetEnt și Red Tiger de către Evolution în timp a modelat peisajul conținutului live și al sloturilor, împingând rivalii să se diferențieze cu studiouri localizate, emisiuni de jocuri de nișă și experiențe de brand.
- Plăți și șine cripto: Deși multe mărci reglementate de nivel unu încă favorizează moneda fiat, achizițiile și parteneriatele în orchestrarea plăților, open banking și tehnologia de conformitate continuă să aducă capabilitățile adiacente cripto mai aproape de operatorii mainstream - cu condiția ca reglementarea să permită acest lucru.
Avantajele și dezavantajele fuziunilor și achizițiilor de iGaming
Avantaje
- Intrare mai rapidă pe piață: Achiziționarea de operatori sau furnizori licențiați comprimă termenele de lansare în regiuni noi.
- Accelerarea produselor și tehnologiei: Accesul la conținut, tranzacționare și date de cea mai bună calitate poate îmbunătăți marjele și experiența jucătorilor.
- Economii de scară: Marketingul consolidat, platforma și plățile generează sinergii de costuri.
- O postură de conformitate mai puternică: Grupurile mai mari pot investi mai mult în instrumente de gestionare a riscurilor (RG), combatere a spălării banilor (AML) și KYC, reducând riscul de reglementare pe termen lung.
- Oportunitate de vânzare încrucișată: Ecosistemele multi-produs convertesc jucătorii de pariuri sportive către cazinouri și invers, crescând LTV-ul.
Contra
- Riscul integrării: Migrările platformelor, suprapunerile de mărci și neconcordanțele culturale pot afecta retenția și moralul angajaților.
- Control de reglementare: Tranzacțiile mari se pot confrunta cu revizuiri, remedii sau întârzieri din partea concurenței, crescând riscul de execuție.
- Presiunea promoțiilor: Strategiile post-fuziune pot reduce intensitatea promoțiilor pe piețele mature, frustrând jucătorii care caută bonusuri.
- Încetinirea inovației: Consolidarea excesivă poate reduce diversitatea ideilor și poate încetini viteza de dezvoltare a caracteristicilor dacă guvernanța devine prea rigidă.
- Îndatorare: Tranzacțiile cu grad ridicat de îndatorare limitează flexibilitatea și pot declanșa reduceri ale investițiilor în marketing sau produse dacă performanța scade.
Întrebări frecvente
Care este diferența dintre o achiziție, o fuziune și o preluare?
- Achiziție: O companie cumpără o alta și o integrează în structura sa. Mărcile pot rămâne separate la exterior, dar proprietatea și controlul se transferă către achizitor.
- Fuziune: Două companii se combină pentru a forma o nouă entitate, adesea combinând brandingul și guvernanța.
- Preluare: Un tip de achiziție în care ținta nu dorește sau inițial nu își dă consimțământul; cumpărătorul își asigură controlul prin achiziții de acțiuni sau printr-o ofertă publică de cumpărare.
Ce tip de achiziție este cel mai frecvent în iGaming?
Acordurile orizontale și congenerice sunt frecvente: operatorii cumpără operatori pentru a câștiga scară sau pentru a extinde zone geografice, iar furnizorii cumpără furnizori pentru a extinde conținutul sau capacitățile platformei. Jocurile verticale (de exemplu, un operator cumpără un motor de pariuri sportive sau o rețea de afiliere) sunt, de asemenea, semnificative.
Cum afectează aceste oferte bonusurile și promoțiile jucătorilor?
Pe termen scurt, este posibil să vedeți campanii agresive de reintroducere. Pe termen lung, consolidarea poate reduce numărul de mărci concurente, ceea ce duce uneori la mai puține bonusuri care atrag atenția. Cu toate acestea, calitatea produselor, piețele live și performanța aplicațiilor se îmbunătățesc de obicei, iar instrumentele pentru jocurile de noroc responsabile devin mai robuste.
Cazinourile cripto fac parte din acest val de consolidare?
Treptat. Multe cazinouri axate pe criptomonede operează în afara unor cadre complet reglementate, ceea ce complică fuziunile și achizițiile tradiționale. Acestea fiind spuse, companiile de orchestrare a plăților și furnizorii de tehnologie de risc - punți de legătură între monedele fiat și criptomonede - sunt din ce în ce mai multe ținte de achiziție. Pe măsură ce tot mai multe jurisdicții clarifică regulile privind activele digitale, este de așteptat o convergență mai mare.
Fuziunile reduc concurența și dăunează consumatorilor?
Depinde. Pe piețele strict reglementate, cu plafoane de prețuri și mandate privind jocurile de noroc mai sigure, consolidarea poate oferi o mai bună conformitate și servicii mai stabile. În mediile slab reglementate sau offshore, mai puțini concurenți ar putea reduce intensitatea promoțiilor. Autoritățile de reglementare impun adesea condiții pentru a menține concurența, cum ar fi cesionările sau remediile comportamentale.
Ce indicatori îi interesează cel mai mult pe cumpărători în iGaming?
Indicatorii cheie de performanță (KPI) principali includ utilizatorii activi lunar (MAU), clienții care depun bani, venitul mediu per utilizator (ARPU), rata de pierdere a clienților, raportul LTV/CAC, ratele de vânzare încrucișată, cota de piață pe piețele reglementate și timpul de funcționare a platformei. Pe partea B2B, contează mixul de venituri recurente, restanțele contractelor reglementate și performanța conținutului (contribuția la GGR a jocurilor de top).
Sunt fuziunile și achizițiile mai bune decât construirea de tehnologie intern?
Dacă timpul este critic - deschiderea de noi piețe, câștigarea de cote de piață de către un concurent - achiziționarea de tehnologie dovedită poate fi mai inteligentă. Dacă diferențierea este obiectivul, construirea de tehnologie proprie ar putea merita așteptarea. Mulți lideri adoptă o abordare hibridă: achiziționează fundații de platformă, apoi construiesc straturi unice de UX și analiză.
Cum se încadrează afiliații în tabloul fuziunilor și achizițiilor?
Afiliații sunt motoare de generare de clienți potențiali. Operatorii achiziționează afiliați pentru a atrage trafic, a reduce dependența de partenerii externi și a câștiga avantaje SEO. Afiliații înșiși se consolidează pentru a construi portofolii media mai mari și a negocia termeni comerciali mai buni cu operatorii.
La ce riscuri ar trebui să fie atenți investitorii în fuziuni și achiziții în domeniul iGaming?
- Complexitatea integrării (migrări de platformă, raționalizarea mărcii)
- Modificări de reglementare (limite de miză, restricții privind anunțurile)
- Dificultăți macroeconomice (cheltuielile de consum, cursul valutar, ratele dobânzilor care afectează tranzacțiile cu efect de levier)
- Datorii tehnologice (platforme vechi care sunt costisitoare de întreținut)
- Reputație și conformitate (eșecurile AML/KYC pot deraia sinergiile)
Concluzie: Cum arată următorul capitol al fuziunilor și achizițiilor din domeniul iGaming
Cele mai mari mișcări din sectorul iGaming - de la fuziunea definitorie a pieței dintre Paddy Power și Betfair până la achiziționarea Sky Betting & Gaming de către The Stars Group, de la combinarea GTECH cu IGT până la decizia Silver Lake de a privatiza Endeavor - spun o poveste consistentă. Scara, tehnologia și accesul reglementat la piață sunt cei trei piloni pe care orice operator sau furnizor serios încearcă să-i asambleze. Atunci când acești piloni sunt implementați, vânzarea încrucișată devine puternică, conformitatea devine mai ușor de gestionat, iar foile de parcurs ale produselor se accelerează.
Privind în perspectivă, cei mai de succes negociatori vor fi cei care:
- Investiți în jocuri de noroc mai sigure și în tehnologie de conformitate ca o caracteristică, nu ca un cost.
- Combină media și pariurile pentru a oferi experiențe integrate, în timp real.
- Extindere selectivă în regiuni reglementate cu potențial ridicat (Brazilia, harta în continuă evoluție a Americii de Nord și părți din Europa și America Latină) prin parteneriate sau achiziții locale.
- Folosește inteligența artificială și datele în mod responsabil pentru a personaliza fără a depăși limitele reglementărilor.
- Echilibrează achizițiile cu răbdarea de a construi avantaje distinctive și de lungă durată ale produsului.
Pentru jucători și pariori, rezultatul practic este acesta: așteptați-vă la aplicații mai bune, piețe mai largi și platforme mai fiabile, încadrate de instrumente mai puternice pentru jocurile de noroc responsabile. Pentru afiliați, așteptați-vă la standarde de conformitate mai ridicate, dar și la parteneri mai mari și mai previzibili. Pentru investitori și operatori, următorul val de valoare va veni probabil din integrări bine gândite, nu doar din prețuri mari.
Dacă ultimul deceniu s-a concentrat pe asamblarea pieselor, următorul va fi despre a le face să cânte; despre transformarea portofoliilor în platforme și a platformelor în experiențe în care oamenii iubesc și în care au încredere.
Răsfoiți oportunitățile active de achiziție iGaming
Tranzacțiile de mai sus reprezintă tranzacții finalizate. Pentru oportunități live actuale, explorați anunțurile noastre verificate după tipul de activ și jurisdicție:
Obțineți noi oferte înainte ca acestea să fie publicate
Noile listări de cazinouri, case de pariuri sportive și afiliați ajung la abonați cu 48 de ore înainte de a fi listate public. Cel mult un e-mail pe săptămână.
Preferi Telegram? Alătură-te profesioniștilor din iGaming pe @igamingdealflow

